„Nepustili do síně tisk, nahnali na všechna volná místa najaté kozáky,” zkritizoval postup soudu obhájce Savčenkové Ilja Novikov. Přiznal ale, že dovnitř mohli zástupci ukrajinského konzulátu a sestra Nadiji Savčenkové.

Prověření novináři mohli sledovat proces ve vedlejší místnosti na obrazovce.

Kolem soudní budovy v ruském pohraničním městečku Doněck byli rozmístěni členové pořádkové jednotky, na střechách sousedních domů byli odstřelovači.

Novinář poslouchá přenos ze soudu s Nadijou Savčenkovou v soudní budově v Doněcku.

Novinář poslouchá přenos ze soudu s Nadijou Savčenkovou v soudní budově v Doněcku.

FOTO: STR, ČTK/AP

Před soudem se sešlo několik ruských ultranacionalistů a skandovali hesla namířená proti souzené ukrajinské pilotce. Jeden z nich řekl, že doufá, že ji pošlou do Magadanu, kde byly za dob Sovětského svazu gulagy.

Savčenková: Zemřeli v boji

Savčenková, která se objevila u soudu v kleci v haleně vyšívané ukrajinským motivem, odmítla obvinění, že by naváděla ukrajinskou palbu na ruské novináře. Prohlásila, že dotyční novináři zemřeli „v boji”.

„Rusko jedná dlouho pokrytecky a uplatňuje politiku dvojí míry. Všichni v tomto sále vědí, že tady nejde o proces, ale o galimatyáš,” řekla ukrajinsky. Obhajoba označila proces za vykonstruovaný a za divadlo. Neskrývala ale pesimismus.

Nadija Savčenková u soudu v Moskvě

Nadija Savčenková u soudu v Moskvě. Archivní snímek

FOTO: Maxim Zmeyev, Reuters

„Nadija Savčenková může čekat rozsudek v jakékoli výši,” řekl jeden z obhájců Mark Fejgin. Advokáti jsou prý připraveni využít jakékoli šance, i kdyby to bylo osvobození na základě toho, že je Savčenková známou osobou. Za její propuštění se přimlouval Brusel i Washington.

Měla navádět minometnou střelbu

Podle obžaloby Savčenková jako příslušnice dobrovolnického praporu bojujícího na straně vládních sil se separatisty úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů.

Ti v tu chvíli byli na kontrolním stanovišti separatistů. Ze tří ruských novinářů dva zemřeli. Žaloba tvrdí, že má o vině nezvratné důkazy.

Další soudní jednání jsou stanovena na 22., 29. a 30. září.