Ruský prezident chtěl s předsedou izraelské vlády diskutovat „o blízkovýchodním mírovém procesu a boji proti světové teroristické hrozbě“, avizoval Kreml.

Pozoruhodné je, že s Netanjahuem do Moskvy vyrazilo hned několik čelních armádních a bezpečnostních představitelů včetně náčelníka generálního štábu generála Gadiho Eizenkota a šéfa vojenské rozvědky generála Hercla Haleviho.

Jednání za zavřenými dveřmi se uskutečnilo v době, kdy Rusové v syrské Latakíji budují předsunutou leteckou základnu a dodávají další zbraně syrskému režimu. Izraeli se nelíbí možnost, že by do Sýrie byly dodány některé důmyslné zbraně, jež by se pak mohly dostat do rukou šíitskému hnutí Hizballáh v sousedním Libanonu, které je vůči Izraeli nepřátelské.

Ruský prezident Vladimir Putin vítá v Moskvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Ruský prezident Vladimir Putin vítá v Moskvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

FOTO: ČTK/AP

Netanjahu před schůzkou s Putinem upozornil, že Sýrie a Írán dodávají Hizballáhu zbraně a „usilují o otevření druhé teroristické fronty na Golanských výšinách”. Podle Putina jsou takové obavy zbytečné.

Oba politici se podle Netanjahua dohodli na „mechanismu, který by zabránil nedorozumění” mezi izraelskými vojáky u hranic se Sýrií a ruskými vojsky v Sýrii.