Údajný incident se stal v sobotu večer, když kameraman AP Luca Muzi filmoval migranty, kteří přes kukuřičné pole nedaleko maďarského města Röszke překročili hranici se Srbskem. Proti uprchlíkům zakročili policisté a jeden z nich nechal na jistého Syřana zaútočit psa s košíkem na čumáku. Pes muže, který křičel "Prosím, prosím, jsem uprchlík," povalil, tvrdí Muzi.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Toho, že vše filmuje, si všiml jeden z policistů a nedovolil mu odejít. Novinář pak už nesměl zatelefonovat ani svým nadřízeným, ani kolegům na místě. Policisté Muziho odvedli na tmavé místo u registračního centra pro uprchlíky a požádali ho, aby jim ukázal, co má nahrané. Pak mu nařídili, aby záznam smazal. Muzi takto přišel o výsledek dvoudenní práce v Srbsku a Maďarsku. Říká, že se cítil být v nebezpečí, protože poblíž byli psi.

Psi prý jen štěkali

Agentura AP poslala protestní dopis mluvčímu maďarské vlády Zoltánu Kovácsovi. Chování policistů v něm označila za "nepřijatelné" a uvedla, že novináři "by měli mít možnost pokrývat události, aniž by riskovali fyzické násilí a nemuseli se bát, že vláda zničí legálně získaný materiál".

Kovács s odvoláním na policejní zprávu Muziho líčení událostí zpochybnil. Řekl, že policisté jen chtěli, aby jim novinář ukázal, zda jsou na některých záběrech, na což prý mají právo. Když zjistili, že tam nejsou, nic ho mazat nenutili. "Psi mohou štěkat - jsou cvičeni k tomu, aby odstrašovali a trochu naháněli strach, ale s jistotou neútočili," tvrdí Kovács.