Země tvrdí, že uprchlíky bude dále přijímat, chce ale zpomalit jejich příchod, aby nápor lépe zvládla.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Kontrolám se nevyhnou ani vlaky, jimiž imigranti jezdí nejčastěji. Německé dráhy oznámily, že částečně obnovily spojení do Rakouska. Výjimkou je tah ze Salcburku do Mnichova, kde je provoz nadále zastaven. Důvodem je, že na kolejích byli v noci stále lidé.

Kontrola před německým městem Freilassing u rakouských hranic.

Kontrola před německým městem Freilassing u rakouských hranic.

FOTO: Kerstin Joensson, ČTK/AP

Kvůli hraničním kontrolám mnozí uprchlíci zůstávají v Rakousku, uvedl web týdeníku Der Spiegel. Kurd Evrim ze syrského Halabu týdeníku řekl: ”Slyšeli jsme, že Německo zavřelo hranice.” Patnáctičlenná skupina syrských Kurdů, ve které prchá, tomu nemohla uvěřit. „Budeme čekat tak dlouho, dokud Německo neotevře hranice. Jsme Kurdové. A jsme tvrdohlaví.”

Na situaci reagují i čeští policisté, kteří se přesunuli k hranici s Rakouskem. České ministerstvo vnitra předpokládá, že by uprchlíci mohli zkoušet dostat se do Německa přes ČR, když je přímá cesta komplikovaná.

Cizinecká policie nasadila 200 lidí, rozsáhlé kontroly se ale nechystají, řekl v pondělí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.