„Krok s nynějším přílivem (běženců) prostě neudržíme. Kvůli obrovskému přívalu do Evropy v těchto dnech máme dobrý důvod zpřísnit pravidla a účinně o nich informovat,“ vysvětlila krok na Facebooku ministryně pro imigraci a integraci Inger Støjbergová.

Nevyřčený vzkaz dánské vlády uprchlíkům je jasný: Do Dánska nejezděte. Inzerát v arabštině a angličtině vyjmenovává množství faktorů, proč se Dánsko pro migranty nestane vysněnou destinací. Inzerát zmiňuje například snížení dávek pro uprchlíky o 50 procent a varuje, že každý, kdo by chtěl získat povolení ke stálému pobytu v Dánsku, se musí naučit dánsky.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Proud běženců do Evropy neustává.

Dánsko nastolilo tvrdší kurz vůči imigrantům od červnového nástupu středopravé liberální strany do vlády. Ministryně Støjbergová avizovala inzertní kampaň v zahraničních médiích hned následující měsíc. „Musí obsahovat varovné informace o snížení dávek na polovinu a dalších omezeních, která přijmeme. Takové informace se šíří,“ podotkla tehdy v televizním vystoupení.

Volají i po vystoupení ze Schengenu

Někteří, včetně spolustraníků Støjbergové, kampaň kritizují. Ozývají se však i hlasy volající po ráznější akci, konkrétně po vystoupení ze schengenského systému otevřených hranic. K tomu vyzývá Dánská lidová strana (DPP), která sice ve vládě není, ale jako druhá nejsilnější strana ve volbách je pro menšinovou vládu liberálů klíčová a významně její agendu ovlivňuje.

Dánsko loni podle listu The Washington Post přijalo téměř 15 tisíc uprchlíků, což bylo výrazně více než v předchozích letech.

Země není součástí azylového systému Evropské unie.