Orbán kritizoval, že Evropa nemá žádný plán, jak se vypořádat s přílivem uprchlíků. „V současnosti platíme za chybnou světovou politiku. Západ se cítil morálně zmocněn k tomu, aby odstranil (Muammara) Kaddáfího z čela Libye, a pak zanechal za sebou chaos. Tím odstranil poslední překážku před běženci z Afriky. Na důsledky zasahování do vývoje v Sýrii se evropská politika rovněž nepřipravila,“ uvedl podle serveru origo.hu Orbán.

„Austrálie, Spojené státy, Izrael a řada arabských států nepřijímá žádné uprchlíky. Oni se na situaci politicky připravili, Evropa nikoli,“ dodal Orbán.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Migranti strávili noc pod širým nebem. Zdroj: Reuters

Může jít o desítky miliónů lidí

Předseda maďarské vlády opětovně odmítl myšlenku rozdělování uprchlíků podle kvót. „Dokud nekontrolujeme naše vnější hranice, nevíme, kolik lidí je potřeba přerozdělit. Byla řeč o čtyřiceti tisících, ale nyní to mohou být desítky miliónů,“ upozornil.

Maďarský premiér Viktor Orbán během pondělního projevu

Maďarský premiér Viktor Orbán během pondělního projevu

FOTO: Bernadett Szabo, Reuters

Maďarsko se potýká s velkou vlnou uprchlíků, kteří však nemají zájem žádat v zemi o azyl a snaží se co nejrychleji dostat do Německa.

Uprchlíci se snaží přejít pozemní hranici se Srbskem a hromadí se u obce Roszke, přičemž je místní úřady nestíhají evidovat. Lidé se hromadí i v centru Budapešti.

Maďarsko je terčem kritiky západních zemí, že se k uprchlíkům chová nelidsky. Země se brání tím, že jen dodržuje zákony. Odmítá například umožňovat cestu do zahraničí lidem, kteří nemají platné vízum pro cestu po zemích Schengenu.