Výsledky by měly být zveřejněny v šest hodin odpoledne, polská média ale odhadují, že to vzhledem k účasti, a tedy snadnějšímu sčítání hlasů bude dříve.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Před referendem neprobíhala žádná kampaň a nízká účast se očekávala. „Rozsah porážky jeho iniciátorů je paralyzující, 100 miliónů zlotých (660 miliónů korun), které referendum stálo, se vyhodilo do vzduchu,“ uvedl portál Natemat.pl.

První otázka byla, zda voliči souhlasí se zavedením jednomandátových volebních obvodů pro volby do Sejmu. To znamená, zda chtějí přejít ze současného poměrného na většinový volební systém.

Druhá otázka byla, zda lidé souhlasí se zachováním současného způsobu financování politických stran ze státního rozpočtu. V poslední třetí měli lidé rozhodnout, zda v případě pochybností ve výkladu daňových předpisů má být situace vyhodnocena příznivě pro poplatníka.

„Nedělní hlasování se týká záležitostí, které nemají být předmětem referenda,“ uvedl nedávno v Gazete Wyborcze bývalý předseda polského ústavního soudu Andrzej Zoll. Bývalý prezident Bronislaw Komorowski udělal chybu, když ho v květnu vyhlásil, a Senát udělal chybu, že ho schválil, doplnil Zoll.