„Řecko nebo Itálie by mi měly prodat ostrov. Vyhlásím jeho nezávislost, přijmu migranty a poskytnu jim práci při budování jejich nové země,“ napsal koptský křesťan Sávíris na Twitteru.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Na otázku v televizi, zda by jeho projekt fungoval, odpověděl: „Přirozeně že je proveditelný. Máte tucty ostrovů, které jsou opuštěné a mohou ubytovat tisíce uprchlíků.“
Sávíris je přesvědčen o tom, že ostrov samotný by měl stát od deseti do sta miliónů dolarů. Dodal ale, že „hlavní věcí je investice do infrastruktury“.

Podle něj by napřed vznikla dočasná přístřeší pro uprchlíky, kteří by se pak zaměstnali stavbou obydlí, škol, univerzit a nemocnic.

„A až by se situace zlepšila, kdo by chtěl jít zpátky, šel by,“ dodal boháč, jehož rodina stála za rozvojem resortu Al-Gúna na egyptském pobřeží Rudého moře. Sávíris je výkonným ředitelem mobilního operátora Orascom TMT, který působí v řadě blízkovýchodních a afrických zemí, ale i v Koreji, a také pokládá podmořské kabely.

Zdůraznil, že uprchlíci by si zasloužili lidské zacházení, protože nyní se s nimi jedná jako se stádem.