Zda má policie v úmyslu zasáhnout i proti rakouským dobrovolníkům, už ale mluvčí neupřesnila. Na dotaz, zda policisté zakročí i proti těm, kteří uprchlíky vozí jen k hranici bez toho, že by ji překročili, mluvčí uvedla, že podobný čin by byl považován za pomoc nelegálním imigrantům.

Nicméně muselo by dojít i k určité finanční transakci. Mluvčí dodala, že každý případ by byl posuzován individuálně.

Konvoj aut, které pomáhají uprchlíkům

Rakouští aktivisté vyjeli do Maďarska pro uprchlíky s více než stovkou aut.

FOTO: Heinz Peter Bader, Reuters

Maďarská policie již tento týden zadržela čtyři aktivisty, kteří převáželi uprchlíky. Později je ale pustila.

Do Maďarska v neděli z Vídně dorazilo přes 130 automobilů, které měly v úmyslu nabrat uprchlíky a odvézt je do Rakouska. Když konvoj překročil maďarské hranice, rozdělil se na několik částí a jednotlivá auta zamířila do různých maďarských měst.

V Rakousku jde o přestupek

Jedna z účastnic akce nazvané "refugeeconvoy" stanici BBC řekla, že jejích cílem je dovézt uprchlíky do Vídně, kde mohou najít přístřeší. "Myslím, že je to má povinnost. Jsem matka, jsem žena z Rakouska a nemohu předtím už dál zavírat oči," řekla účastnice akce Angelika Neuwirthová.

Aby se rakouští dobrovolníci, kteří přijeli pro uprchlíky do Maďarska vlastními auty, nedostali do křížku s policií, vysadí migranty v poslední maďarské obci Hegyeshalom a ti pak projdou hranice do Rakouska pěšky.

"Všichni jsme lidské bytosti. Nikdo není ilegál," dodala. I rakouská policie v této souvislosti uvedla, že převoz uprchlíků přes hranice je v Maďarsku považován za pašování lidí a trestá se vězením. V Rakousku jde o přestupek, za který hrozí pokuta do 5000 eur (135 000 Kč).

Tisíce migrantů převážně z Blízkého východu a z Afriky, kteří v minulých dnech dorazili do Maďarska, se nyní přesouvají do Rakouska a odtud dál do Německa. Právě tam se chce řada z nich usadit. V Maďarsku migranti nejprve několik dní uvázli, když je místní úřady nechtěly pustit ve vlacích dál. Mnozí se následně vydali na cestu do Rakouska pěšky.