Podobně jako v pátek, i v sobotu vyrazilo několik stovek migrantů od budapešťského Východního nádraží pěšky a směřují na dálnici M1, která vede do Vídně.

Agentura MTI uvedla, že uprchlíci se na cestu vydali zřejmě v naději, že je opět odvezou autobusy, jako se to stalo v noci na sobotu. [celá zpráva]

Mladý běženec mává vlajkou Evropské unie v rakouském Nickelsdorfu poté, co s rodinou překročili maďarskou hranici.

Mladý běženec mává vlajkou Evropské unie v rakouském Nickelsdorfu poté, co s rodinou překročili maďarskou hranici.

FOTO: Laszlo Balogh, Reuters

Fronta běženců v Nickelsdorfu, kde čekali na vlak, který je odvezl do rakouského vnitrozemí.

Fronta běženců v Nickelsdorfu, kde čekali na vlak, který je odvezl do rakouského vnitrozemí.

FOTO: Srdjan Zivulovic, Reuters

Skupiny migrantů podle prvního kanálu maďarské veřejnoprávní televize vyrazily pěšky například také z táborů v Bicske a Vámisszabadi a směřují k hranicím Rakouska. Jsou mezi nimi muži, ženy i děti.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Nepokoje v uprchlickém táboře v Roszke

Zdroj: Reuters

„Chceme do Vídně a pak dál do Německa,“ říkají uprchlíci. Stovky běženců pak opustily uprchlický tábor v Debrecenu a snaží se dostat do vlaků směřujících do Budapešti.

Žádné autobusy

U budapešťského Východního nádraží opět vládne chaotická situace, protože po nočním odjezdu migrantů, sem dorazili další uprchlíci z táborů po celém Maďarsku. Ráno obsadili vlak, ale když zjistili, že jede do města Pécs na jihu Maďarska, rychle vystoupili. Dožadují se dalších autobusů.

Uprchlíci nastupují v rakouském Nickelsdorfu do autobusu, který je převezl do Vídně.

Uprchlíci nastupují v rakouském Nickelsdorfu do autobusu, který je převezl do Vídně.

FOTO: Srdjan Zivulovic, Reuters

Mluvčí maďarské vlády Zoltán Kovács na noční improvizované tiskové konferenci přímo u rakouských hranic řekl, že další autobusy vypraveny nebudou.

Rakouské ministerstvo vnitra oznámilo, že do sobotního odpoledne z Maďarska dorazilo zhruba 6500 uprchlíků. Drtivá většina z nich chce dál do Německa. „Bude jim umožněna další cesta,” uvedlo ministerstvo na Twitteru.

Orbán chce nasadit armádu

Maďarský premiér Viktor Orbán v sobotu uvedl, že vláda požádá parlament, aby umožnil nasazení armády k ochraně hranic.

Řekl také, že v noci z pátku na sobotu opakovaně koordinovali kroky týkající se migrantů s rakouským kancléřem. „Příští týden se potkáme osobně. V pondělí se v Bratislavě koná slovensko-česko-rakouský summit a poté se setkám s rakouským kancléřem,“ uvedl.

Předseda maďarské vlády připustil, že názory Rakouska a Maďarska na řešení uprchlické krize se různí. „Maďarsko má za to, že bez ochrany hranic nemá žádné evropské opatření smysl. Pokud nedáme migrantům najevo, že evropské hranice budeme všichni bránit, nejen Španělsko a Maďarsko, přijdou jich stamilióny,“ varoval.

Orbán upozornil, že do Evropy přichází stále víc lidí z regionů, které nejsou postiženy válkou, ale prostě chtějí lepší život. „Já je chápu, ale je to nemožné. Pokud pustíme všechny, zničíme Evropu,“ konstatoval.