Soud uznal Sencova vinným z vybudování teroristické organizace, plánování teroristických útoků na Krymu a z nezákonného držení a pašování zbraní. Prokurátor Oleg Tkačenko pro něj požadoval trest 23 let.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Režisér, o němž jeho přátelé tvrdí, že byl vyšetřovateli mučen, obvinění odmítl. Tvrdí, že případ je od začátku ruskými úřady vykonstruovaný.

Sencov se aktivně účastnil ukrajinských protestů na kyjevském Majdanu a vystupoval v rámci organizace Krym SOS na obranu jednotné Ukrajiny. Byl zatčen po protestu na Krymu loni v květnu. U soudu marně naléhal, aby s ním bylo nakládáno jako s ukrajinským občanem. Ruská justice to odmítla a argumentovala, že s anexí Krymu se automaticky stal občanem Ruské federace.

Ukrajinského režiséra se zastali i evropští filmaři včetně 90 členů České filmové a televizní akademie.

Společně se Sencovem byl v úterý odsouzen i Oleksandr Kolčenko, jehož ruská agentura RT označila za ukrajinského aktivistu. Soud mu vyměřil deset roků vězení.