"Kdo nebude jednat, dává v sázku volný pohyb osob v Evropě a ponese odpovědnost, pokud se Německo bude cítit donuceno k tomu, aby znovu zavedlo hraniční kontroly," řekl Herrmann. Není sám, kdo volá po obnovení kontrol na hranicích. Se stejným požadavkem přišli také politici v Sasku. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Herrmanna je sice cílem udržet v rámci Evropské unie  svobodu pohybu, to bude ale možné jen tehdy, pokud budou všichni dodržovat stejná pravidla.

„Když se tisíce lidí nekontrolovaně valí přes řecké a italské hranice do Evropy s cílem dostat se do Německa, systém volného pohybu osob nefunguje,“ varoval politik.

EU se podle jeho slov musí postarat o to, aby se v ItáliiŘecku vybudovala velká přijímací centra. „Na základě jednotných pravidel by se rozhodovalo o tom, zda se běženci musí vrátit do země původu, nebo zda dostanou v EU azyl,“ řekl Herrmann.

Uprchlíci, které Unie přijme, by měli být podle ministra rozděleni mezi členské státy na základě "spravedlivého klíče". Současná situace je podle ministra neudržitelná.

Spolková vláda nepřestává zvyšovat odhady počtu běženců, kteří do Německa letos zamíří. Nejdříve se hovořilo o 200 tisících, pak o 400 tisících, teď už se objevuje číslo 800 tisíc.