Průzkum Levady ukázal, že 44 procent dotázaných je přesvědčeno o vině ukrajinských vojáků. Jen trochu méně oslovených, 41 procent, považuje za viníka tragédie ukrajinskou vládu. 17 procent dotázaných pak odpovědnost přičetlo Spojeným státům. Rusko obvinila jen dvě procenta účastníků průzkumu, uvedla BBC.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Návrh vytvořit zvláštní tribunál pro potrestání viníků, který Kreml odmítl, ale podpořilo 47 procent dotázaných, necelá pětina byla proti, zbývající třetina se nevyjádřila.

Rada bezpečnosti OSN by o návrhu Malajsie na vytvoření tribunálu mohla hlasovat tuto středu. Rusko, které disponuje právem veta, návrh opakovaně kritizovalo jako předčasný a kontraproduktivní, protože vyšetřování ještě neskončilo.

Oficiální zpráva nizozemských vyšetřovatelů, jimž případ byl svěřen vzhledem k občanství většiny obětí, se čeká v říjnu.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines letící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítil na separatisty ovládaném území Donbasu na východě Ukrajiny loni 17. července. Zahynulo všech 298 lidí na palubě.

Ukrajina a její západní spojenci jsou přesvědčeni, že malajsijský letoun byl zasažen raketou Buk odpálenou z území ovládaného proruskými separatisty. Rusko naopak tvrdí, že Buk odpálila ukrajinská armáda. Dříve také uvádělo, že dopravní letoun byl zasažen raketou vzduch-vzduchm vystřelenou z ukrajinského bitevníku Suchoj Su-25, přestože ten má poloviční dostup.