Turecko v neděli podniklo novou vlnu leteckých úderů na cíle Strany kurdských pracujících (PKK) v severním Iráku. Turecké bojové stroje F-16 večer vzlétly z letecké základny v Diyarbakiru na jihu země a zasáhly kurdské základny v severoiráckém Hakurku, upřesnily zahraniční agentury.

Severoatlantická rada je nejvyšším rozhodovacím a konzultačním orgánem aliance. Je to fórum pro demokratickou diskusi a vzájemné konzultace, ve kterém jsou zastoupeni všichni členové NATO.

Turecko od pátečního večera vstoupilo aktivně do bojů proti radikálům z IS v Sýrii, a postaralo se tak o zásadní obrat jejich vývoje. Otevřelo ale také frontu proti tureckým Kurdům ze zakázané Strany kurdských pracujících v severním Iráku.

První nálety tureckých sil na cíle IS v Sýrii začaly v pátek a pokračovaly i o víkendu. Vláda v Ankaře kromě toho dala příkaz k razii na teroristické kruhy ve 13 provinciích země, při níž bylo zatčeno bezmála 600 lidí.

Ještě v pátek večer vzlétla turecká letadla také nad severní Irák a bombardovala základny a logistická stanoviště PKK. Strana pak v sobotu ohlásila, že vystupuje z mírových jednání, protože podle ní ztratila smysl. Turečtí Kurdové bojovali za svá práva se zbraní v ruce 28 let a v roce 2012 se dohodli na zahájení mírových jednání. Od té doby moc nepokročila a současný vývoj je blokuje.

USA apelují na obě strany

Spojené státy se už obrátily na Kurdy i tureckou vládu, aby se vyhnuli násilí. „Vyzýváme obě strany k deeskalaci a k tomu, aby zůstaly věrny závazku mírového procesu řešení, který povede k dlouhodobému míru,“ prohlásil zvláštní vyslanec amerického prezidenta v koalici zemí bojujících s IS Brett McGurk. Zdůraznil, že nálety na Kurdy nijak nesouvisejí s tureckými útoky na IS.

Zpravodaj BBC v Turecku Mark Lowen upozornil, že podle tureckých Kurdů Ankara selhala ve snaze zastavit Islámský stát, protože v něm viděla sílu, která by mohla oslabit PKK.