Ude si před dvaceti lety pořídil za 250 tisíc marek modro-bílou rezidenci na ostrově Mykonos. „Ostrované se těšili z toho, že jsem k nim přišel, a místní kočky také,“ žertoval.

Potíže podle týdeníku Focus nastaly v okamžiku, kdy se jako řádný majitel přímořské vily chtěl daňově vyrovnat s řeckým státem. „Zarazilo mě, že po mně úřady nikdy nechtěly daň z nemovitosti, která se v zemi vybírá, přesněji měla by se vybírat,“ popisuje.

Šílenec, či podivín?

Berňák se nejprve Udeho pokoušel uchlácholit, že na něj jako na čestného občana se pozemské ošklivosti s daněmi nevztahují. „Namítal jsem, že ve statutu čestného občanství o tom není ani slovo,“ dodal sociálnědemokratický politik, který bavorskou metropoli řídil v letech 1993 až 2014.

Proti jeho tvrzení nemohli Mykonoští nic namítnout, nicméně ho žádali, aby je jako vážený cizinec „daněmi neurážel“. „V taverně nebo při procházkách mi lidé z radnice velice přátelsky, až dobrácky domlouvali, abych sem nezaváděl divné móresy a neničil atmosféru panující na ostrově. To mě šokovalo: jako daňový provinilec bych byl doma za černou ovci, tady jsem se ocitl na pokraji zavržení z opačného důvodu,“ vylíčil televizi RTL.

Bývalý starosta Mnichova Christian Ude (SPD)

Bývalý starosta Mnichova Christian Ude (SPD)

FOTO: Profimedia.cz

Zarputilý Němec svůj boj o zaplacení daně nevzdal. Najal si právníka, který mu výši odvodu pro řeckou státní pokladnu vyměřil, a hlavně – nakonec poplatek finančnímu úřadu doslova vnutil. „S místními dál vycházím skvěle. Ale cítím to – někteří mě mají za blázna, jiní za podivína, kterého posedl nesmyslný záměr a pak už nemohl couvnout,“ přiznává Ude, který jinak na obyčejné Řeky nedá dopustit.

„To, zda další obyvatelé Mykonosu následovali tento příklad, není známo,“ uzavírá sarkasticky celou story Focus.