Na hranicích asi pět kilometrů od obce Mórahalom se v pondělí objevilo několik desítek nákladních vozů maďarské armády. „Začalo to! Bůh žehnej maďarské armádě,“ napsal na sociální síti László Toroczkai starosta obce Ásotthalom, která leží u nedaleké hranice se Srbskem.

Video

Utečenci na srbsko-maďarské hranici

Výstavba plotu má trvat čtyři měsíce. Má se stavět zároveň na osmi až deseti místech. Server hvg.hu uvedl, že další podrobnosti o výstavbě plotu zveřejní ve středu maďarský ministr vnitra Sándor Pintér.

Mórahalom

Mórahalom

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Investovali miliardy forintů

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v televizi M1 zdůraznil, že plot není namířen proti Srbsku a jedná se o vynucené opatření. „Musíme ochránit Maďarsko i vnější hranice Evropské unie před obrovským tlakem nelegální migrace,“ dodal šéf maďarské diplomacie.

Výstavba plotu proti uprchlíkům v Maďarsku

Výstavba plotu proti uprchlíkům v Maďarsku

FOTO: MTI

Výstavbu plotu schválil před týdnem maďarský parlament. Okamžitě bylo zahájeno vykupování pozemků, na nichž bude plot stát. Do výstavby plotu investuje Maďarsko 6,5 miliardy forintů (zhruba 570 miliónů Kč).

Agentura MTI napsala, že od pátku do neděle bylo na území Maďarska zadrženo 2858 migrantů, mezi nimi 113 dětí. Většina z nich se na území Maďarska dostala přes hranice se Srbskem.