Mělo by se jednat o pomoc ohroženým křesťanským rodinám s dětmi. „Odhadujeme, že by to mohlo být tak sto lidí,“ uvedl Kaliňák. Tito lidé by mohli na Slovensku získat azyl.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Slovensko chce i tímto krokem pomoci sousednímu Rakousku, které čelí náporu běženců, a chce podpořit aktivity slovenských charitativních organizací zaměřených na syrské křesťany.

Pomohou Rakousku s dočasnými ubytovnami

Kaliňák bude rovněž jednat se svými rakouskými partnery o poskytnutí kapacit ve slovenských azylových táborech, dokud Rakousko nezařídí potřebné azylové procedury. „Mají problém už i s ubytováním ve stanech, i těch je málo,“ konstatoval. Ministr zdůraznil, že tito běženci budou umístěni na Slovensku dočasně, než proběhne azylová procedura.

„Odhaduji, že bychom mohli rotovat asi 500 lidí až do uklidnění této vlny. Všichni nakonec skončí v Rakousku,“ dodal.

Slovensko společně s Českou republikou patří mezi ty členské země Unie, které odmítly povinné kvóty na přijímání běženců.