Přísaha složená do rukou Bagdádího zavazuje podle zvukového záznamu extremisty z Dagestánu, Čečenska, Ingušska a Kabardsko-balkarské a Karačajsko-čerkeské republiky.

„Kavkazský emirát” spojuje ruské severokavkazské republiky a má zahrnovat stepi na jihu Ruska. V Rusku a USA byl zařazen na seznam teroristických organizací.

Jaká bude mít příslušnost severokavkazských radikálů k Islámskému státu důsledky, je podle ruských odborníků předčasné odhadovat. Změnu bojové taktiky experti neočekávají, problémy  mohou nastat v případě, že se teroristé bojující v řadách Islámského státu do Ruska vrátí.

Podle ruské Bezpečnostní rady bojuje v Sýrii a Iráku asi tisícovka ruských občanů. [celá zpráva] Vysoký představitel policie ale uvedl, že jde o pět tisíc lidí. [celá zpráva]

Úpadek hnutí

Podle expertů citovaných serverem Kavkazskyj uzel svědčí přísaha teroristů o úpadku hnutí, které ještě v nedávné době útočilo na vojenské a policejní hlídky na jihu Ruska a organizovalo v ruských městech krvavé teroristické útoky.

Po loňské smrti obávaného vůdce Doku Umarova a letošním usmrcení jeho nástupců Aliho abu Muchammada a Aliaschaba Kebekova je údajně emirát v rozkladu a část jeho bojovníků se přesunula do teroristických táborů v Iráku, Sýrii a Afghánistánu.