"Jsem generál ukrajinské armády, naposledy jsem byl hlavním analytikem ozbrojených sil. Budu pracovat pro blaho Doněcké lidové republiky," prohlásil Kolomiec před novináři. Tvrdil také, že už "stovky ukrajinských vojáků a důstojníků" přeběhly k povstalcům. To si prý přejí i mnozí další ukrajinští důstojníci, s nimiž dříve sloužil a s nimiž nyní jedná o přeběhnutí.

Podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka lze prý - vzhledem k evidenci početních stavů jednotek, zabitých a zraněných vojáků - vyloučit, že by stovky ukrajinských vojáků přešly k nepříteli.

Cesty do Moskvy

Kyjev také uvedl, že generál Kolomiec byl propuštěn již v srpnu 2012. "Důvodem byla nekompetentnost a četné nepovolené cesty do Ruska, zejména do Moskvy," uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany a dodalo, že kvůli pochybnostem o generálově chování byl také zbaven přístupu k utajovaným informacím.

Podle listu Ukrajinska pravda Kolomiec přešel na stranu separatistů nejspíš už na jaře, protože v dubnu jej vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko jmenoval tajemníkem povstaleckého ministerstva obrany. Z ukrajinské armády byl podle generálního štábu propuštěn již v roce 2008, ale jako "civilista" v éře proruského prezidenta Viktora Janukovyče pracoval na ministerstvu obrany, než byl v srpnu 2012 na základě hlášení od kontrarozvědky propuštěn.

Minulý týden k separatistům přeběhli dva bratři-důstojníci ukrajinské rozvědky, kteří jsou nyní stíháni za vlastizradu.