„Požádal jsem předsednictvo Práva a spravedlnosti, aby v případě, že vyhrajeme, navrhlo do funkce premiéra Beatu Szydlovou,“ oznámil Kaczyński. „Musíme dát prezidentovi vládu, která bude jeho týmem, která přesvědčí Poláky, že naši vlast lze řídit poctivě, spravedlivě, ve veřejném zájmu (…),“ vysvětlil. Polsko chce podle něj nové tváře a generační změnu - a Szydlová "je současně mladá i zkušená", dodal na adresu rodačky z Osvětimi.

Podle předvolebních průzkumů má konzervativní PiS poměrně velkou šanci parlamentní volby vyhrát. Průzkum agentury TNS z minulého týdne ukázal, že Kaczyńského strana by dostala 32 procent hlasů, zatímco nyní vládní Občanskou platformu (PO) by volilo 24 procent lidí. Do parlamentu by se kromě těchto dvou stran dostalo už jen uskupení populisty a bývalého rockového hudebníka Pawla Kukize, který skončil na třetím místě v prvním kole nedávných prezidentských voleb.

Prezidentské volby straně pomohly

Právě prezidentské volby byly pro PiS vzpruhou. Navzdory původním předpokladům totiž kandidát opozice, 43letý Duda, porazil dosavadního prezidenta Bronislawa Komorowského, kterého podporovala PO.

„Rozhodnutí nominovat ženu je velice dobré rozhodnutí z Kaczyńského strany, protože sám budí mnoho negativních reakcí,“ řekla agentuře AFP politoložka Renata Mienkowská-Norkieneová.

Sama politička slíbila, že po vítězných volbách sníží věk pro odchod do důchodu, zvýší částku příjmů osvobozenou od daní a rodinám pomůže částkou 500 zlotých na každé dítě (asi 3300 Kč). „To, co se pokazilo za osm let vlády odcházející strany (PO), musíme napravit. V našem týmu je místo pro každého Poláka, pro každou Polku,“ prohlásila.

Téměř současně premiérka Ewa Kopaczová na konferenci PO připustila, že během osmi let vlády této strany někteří její politici zklamali. „Omlouváme se. S pokorou přijímáme každý hlas nespokojenosti a kritiky,“ řekla šéfka vlády. „O jedno vás prosím: nenechte se podvést. Nenechte si namluvit, že Polsko je v ruinách,“ vzkázala voličům. Polsko podle ní sice potřebuje změnu, ale neměla by to být změna k horšímu.