„S Velkou Británií máme podobné postoje. Premiér Cameron potvrdil, že kvóty nejsou řešením migrační krize. Čím více času se budeme bavit o kvótách, tím méně času nám zbyde na diskusi o opatřeních, která mohou pomoci migrační krizi zastavit,“ sdělil Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Sobotka se s Cameronem shodl na tom, že řešením je stabilizovat situaci v Libyi, dohodnout se s jednotlivými africkými zeměmi a zajistit takový systém, aby i ti uprchlíci, kteří do Evropy přijdou a na základě zákonů nezískají azyl, mohli být vráceni do zemí původu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Slovenský premiér Robert Fico a jeho britský protějšek David Cameron na schůzce v Bratislavě. Zdroj: Reuters

„To je pravděpodobně jediný systém, který je schopen v nějakém čase ten migrační tok rozrušit a snížit atraktivitu pro lidi, kteří se rozhodnou takovýmto způsobem do Evropy dostat,“ komentoval český premiér.

Sobotka dodal, že to rozhodně nebude jednoduché a nebude to otázka týdnů nebo měsíců, ale možná roku dvou tvrdé práce a diplomatického úsilí. „Bude to také vyžadovat ekonomickou aktivitu od zemí EU,“ zdůraznil.

Premiéři zemí V4 a francouzský prezident Francois Hollande

Premiéři zemí V4 a francouzský prezident Francois Hollande (druhý zleva)

FOTO: Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Česká republika je podle Sobotky připravena v rámci záchranných operací ve Středozemním moři nabídnout experty a přímé finanční příspěvky, ať už na posílení hranic nebo z hlediska vybudování středisek pro uprchlíky v severní Africe.

Sobotka: Velká Británie by měla v EU zůstat

Kromě migrační krize Cameron se Sobotkou řešil vztah Velké BritánieEvropské unie. Britský ministerský předseda, který chce v roce 2017 vypsat referendum o setrvání Velké Británie v EU, má v plánu sejít se se zástupci všech členských zemí a vysvětlit jim své stanovisko.

„Britský premiér zahajuje jednání o tom, jak upravit vztahy mezi Velkou Británií a EU. Jsou oblasti, kde ČR nemá problém. Týká se to například dobudování vnitřního trhu, aby v rámci EU fungoval bez bariér,” vysvětlil Sobotka.

Některá témata jsou však pro Čechy citlivější, především se to týká podmínek pro lidi z Evropy, kteří do Británie přijdou žít a pracovat. „Premiér Cameron chce navrhnout úpravy britského sociálního systému tak, aby nepovzbuzoval migraci do Velké Británie,” sdělil šéf sociálních demokratů.

„Postoj ČR je ale takový, že my si přejeme, aby Velká Británie v EU zůstala. Čeká nás však složitá debata,” komentoval Sobotka, podle kterého je důležité, aby se Evropanům dostávalo stejného a spravedlivého zacházení ve všech členských zemích. „Počkáme ještě na konkrétní návrhy,” uzavřel Sobotka s tím, že nechce, aby zvláštní dohoda mezi Velkou Británií a EU byla signálem k nějaké dezintegraci Evropské unie.