Politici se podle slovenského ministerstva zahraničí budou zabývat problémem migrace, vývojem na Ukrajině, otázkami energetické bezpečnosti a přípravou klimatické konference v Paříži.

Slovenský premiér Robert Fico chce na nadcházejícím summitu Evropské unie nastolit otázku přerozdělování uprchlíků mezi členské země Unie.

Představitelé České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska už dříve odmítli povinné kvóty na převzetí uprchlíků, s jejichž přílivem se potýkají především Itálie a Řecko. ČR a Slovensko nicméně připustily, že jsou připraveny na základě dobrovolnosti pomoci s řešením náporu uprchlíků.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) uvedl, že Česká republika by mohla přijímat přes tisíc uprchlíků ročně. Podle něj ale musí jít o lidi, které si země vybere a kteří se budou chtít integrovat. Slovenský premiér Fico tento týden bez bližších podrobností uvedl, že Slovensko je v otázce uprchlíků připraveno na dobrovolném principu pomoci, bude-li to potřebné.

Muslimové proti extremismu

Podle agentury Reuters chce britský premiér Cameron na bezpečnostní konferenci v Bratislavě vybídnout muslimské rodiny a obce, aby učinily více na pomoc s bojem proti extremismu.

Podle Camerona ideologii islámských radikálů sdílejí i ti, kdo se například domnívají, že demokracie je špatná, ženy méněcenné a náboženská doktrína stojí nad vládou zákona.

„Existují lidé, kteří zastávají některé z těchto názorů, kteří nejdou tak daleko, aby obhajovali násilí, bezmezně však věří některým z těchto předsudků, které přikládají váhu příběhu krajního islamismu a sdělují dalším muslimům 'jste toho součástí'," řekne podle Reuters Cameron na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec.