Minulý prodloužený polský víkend dokonce ani netrávil na chalupě ve vesnici Ruska Buda na severovýchodě země, kde jindy pobýval se železnou pravidelností.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Komorowski je zřejmě typem politika, který se bude vyrovnávat s porážkou dlouho a bolestivě – za dva měsíce končí s funkcí a neví, co se sebou dál.

Voliči se vymezili proti „Hajnému“

„Z prezidentské rezidence Belveder na Ujazdowských alejích ve Varšavě, kde žije s manželkou Annou, už prakticky nevychází. Bojuje s depresemi,“ napsal polský Fakt s odvoláním na politiky z Komorowského mateřské Občanské platformy (PO).

Příčin tohoto stavu je více. Především prohrál s politikem, jemuž příliš nedůvěřoval ani jeho politický šéf Jaroslaw Kaczyňski. „Když mu to postupně došlo, není divu, že je mu tak těžko,“ napsal portál Natemat. Z analýz totiž vyplynulo, že lidé ani tolik nehlasovali pro Dudu, jako spíše proti Komorowskému. „Zejména mladí, nespokojení lidé bez šancí na zaměstnání v něm viděli symbol polských elit, které z nich zcela vědomě udělaly občany druhé kategorie,“ dodal portál.

Končí v říjnu
Komorowski je údajně šlechtic, vzdálený příbuzný belgického korunního prince Philipa
Roku 1977 vystudoval historii na Varšavské univerzitě
V letech 2000 až 2001 ministr obrany
Od roku 2007 maršálek Sejmu
Jako šéf dolní komory nahradil po smolenské katastrofě Lecha Kaczyňského
V srpnu 2010 zvolen prezidentem Polska
Letos v květnu neobhájil mandát, prohrál s europoslancem Andrzejem Dudou
V úřadu končí v říjnu 2015

Politik, jemuž vzhledem k jeho celoživotní zálibě v myslivosti národ přezdívá „Hajný“, teď neví, co s volným časem. Má zase sundat pušku z hřebíku, kam ji zavěsil po zvolení prezidentem, a vrátit se k milovanému lovu? Anebo ještě počkat s odchodem do politického důchodu a zkusit kandidovat do Senátu? Anebo se postavit do čela tonoucí PO, která po odchodu Donalda Tuska do Bruselu ztrácí pozice každým dnem? Ani jedna z těchto možností však pro něj nevypadá tak lákavě jako vysněné druhé volební období v Belvederu.

Problémem Komorowského však není jen jeho profesní život. Porážku totiž odskáče ztrátou práce padesátka jeho nejbližších spolupracovníků z Prezidentské kanceláře. Přitom ještě před několika týdny nikoho z nich nenapadlo, že se budou tak rychle loučit s prestižní a dobře placenou prací.

Falešné iluze čerpal z médií

Vedle špatné, odfláknuté a dlouho vlastně „nijaké“ předvolební kampaně Komorowského však za jeho porážku mohou do jisté míry i média. Některá hlavě státu neobjektivně fandila a vyvolávala falešné iluze, kterým prezident uvěřil.

Dokonce i jindy objektivní Gazeta Wyborcza napsala, že Komorowski může prezidentské volby prohrát pouze tehdy, „srazí-li v opilosti na přechodu pro chodce těhotnou jeptišku“. Druhé kolo však ukázalo, že takto nepředstavitelná souhra náhod vůbec nebyla potřeba.