Maďarské ministerstvo obrany uvedlo, že letadlo mělo technickou závadu, která ohrožovala bezpečnost letu. Blíže však závadu nespecifikovalo.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Po startu se pilotovi nepodařilo zcela zasunout podvozek. Pilot podle předpisů ve vzduchu spotřeboval palivo a následně navedl letadlo k nouzovému přistání,“ uvedl pro televizi M1 náměstek náčelníka generálního štábu Zoltán Orosz.

Maďarský gripen přistál na břiše.

Maďarský gripen přistál na břiše.

FOTO: MTI

Pilot Sándor Kádár přistál na břiše a následně se katapultoval. Utrpěl blíže nespecifikovaná zranění, jeho stav je stabilizovaný. „Byl ošetřen v nemocnici v Kecskemétu. Pokud to bude nutné, bude převezen do ústřední vojenské nemocnice v Budapešti,“ dodal Orosz.

Během necelého měsíce to je druhý problém maďarského gripenu. Na letišti v Čáslavi havaroval jeden stroj 19. května. Letoun skončil za přistávací dráhou v poli. Piloti se katapultovali. Vyšetřování této havárie ještě neskončilo.