„Znovu odsuzujeme nezákonnou anexi Krymského poloostrova Ruskou federací a potvrzujeme, že nadále povedeme politiku, která anexi neuznává,“ uvedla G7 v prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Těší mě, že Amerika a její spojenci na tomto summitu mají jednotný postoj k těm nejnaléhavějším mezinárodním otázkám,“  zhodnotil jednání americký prezident Barack Obama.

Rusko, TTIP i klima

Představitelé Německa, Velké Británie, USA, Kanady, Francie, ItálieJaponska se s hosty z EU a MMF na bavorském zámku Elmau také dohodli na zrychlení vyjednávání o smlouvě o volném obchodu mezi Spojenými státyEvropskou unií i na závazném cíli v boji se změnami klimatu.

Při jednání o dohodě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je podle závěrů summitu G7 třeba pokročit ve všech jejích oblastech. Cílem je, aby základní rámec dohody byl známý co nejdříve, nejlépe ještě do konce letošního roku. Zástupci EU už dříve uváděli, že by chtěli konečnou dohodu podepsat do konce roku 2017.

V debatě o klimatických otázkách se představitelé velkých světových ekonomik dohodli na společné snaze zastavit globální oteplování. Do roku 2050 by se podle nich měl výrazně snížit podíl ropy a uhlí na výrobě elektřiny.

Státy se také shodly na potřebě omezit emise oxidu uhličitého (CO2) „v horní části" rozmezí, které doporučuje Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Ten mluví o potřebě snížit celosvětové emise CO2 o 40 až 70 procent proti úrovni roku 1990.