Pavel varoval, že Rusko je schopno obsadit Pobaltí během dvou dnů – během té doby by NATO na situaci nestihlo zareagovat. Poté by Aliance stála před rozhodnutím, jestli půjde kvůli již obsazenému Pobaltí s Ruskem do války, která by mohla být i jaderná, řekl Pavel na konferenci.

„Čistě z technického hodnocení situace, když vezmu, kolik je Rusko schopno  generovat sil v Pobaltí, jaká je hloubka území pobaltských států a jaká je hustota sil na území pobaltských států, pak obsazení Pobaltí by skutečně mohlo být v řádu dnů,“ řekl Pavel. „Druhou otázkou ovšem je, jak bude na Rusko fungovat element odstrašení, který Aliance představuje svým článkem pět nebo svým jaderným komponentem,“ dodal.

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý poznamenal, že Rusko by válku s NATO vyhrát nemohlo a je si toho vědomo.

Reakce by přišla pozdě, rozhodování vázne

Pavel upozornil, že opatření, která Evropa přijímá v souvislosti s hrozbami Ruska a Islámského státu, „jsou až zarážejícím způsobem neúčinná“.

„Na straně Aliance je jednou z nevýhod komplikovanost rozhodovacího procesu. Ta je dána prostě jen tím, že Aliance má 28 členů a musí se na všech závěrech shodnout,“ řekl Pavel. Oproti tomu Rusko je podle něj schopno rozhodnout velmi krátce během několika hodin. Poznamenal, že schvalování na národní i alianční úrovni zabere mnohem déle času, než jaké jsou lhůty pohotovosti sil nejrychlejší reakce NATO. Ty jsou schopny zasáhnout do dvou dnů. Politický proces s dobou pohotovosti vojenských jednotek tak podle něj bude nutné do budoucna sladit.

Pavlovi se také nelíbí nedostatky NATO ve sdílení zpravodajských informací, protože Aliance nemá svou zpravodajskou síť a systém. Nesouhlasil s ním stálý představitel České republiky při NATO Jiří Šedivý. Zpravodajský proces v Alianci je podle něj velice kvalitní. Podotkl, že Rusko by bylo pravděpodobně schopné během dvou dnů například obsadit Kyjev. Je ale otázka, zda by poté mělo dostatek logistické podpory.

Informační válka

Řečníci na konferenci dále zdůrazňovali nutnost zvyšování prostředků na obranu. Jiří Šedivý poznamenal, že by se Rusko mohlo snažit destabilizovat společnost. Poukázal na podle něj prokazatelnou ruskou propagandu při debatě o radaru v Brdech nebo při průjezdu amerického konvoje Českem. Přivítal by proto, kdyby stát měl nástroj na kontrolu informačního prostředí.

Ministerstvo obrany by se podle něj mělo vrátit ke konceptu vševojskové armády a rozvíjet pozemní síly včetně úvahy o výstavbě další mechanizované brigády.