Na přehlídce se představilo 16 000 vojáků a asi 200 strojů, očekávalo se především představení nového tanku T-14 Armata nebo obrněného transportéru Kurganěc. [celá zpráva]

V ulicích Moskvy přehlídky přihlížely desetitisíce lidí. Nad jejich hlavami prolétlo 150 letadel.

Přehlídka začala projevem Vladimira Putina. Poděkoval západním spojencům za podíl na válečném vítězství a sovětským veteránům za jejich válečné úsilí, které před 70 lety vyvrcholilo dobytím Berlína.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vladimir Putin přivítal v Kremlu státníky, kteří přijeli na oslavy konce druhé světové války. Zdroj: Reuters

"Znovu si uvědomujeme velikost vítězství nad nacismem, byl to sovětský lid, kdo rozhodl o konečném výsledku války," řekl Putin.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě. Zdroj: Reuters

Vyslovil se pro systém bezpečnosti, který odpovídá dnešním hrozbám. "Naším společným úkolem se musí stát vypracování systému rovnoprávné bezpečnosti všech států odpovídající soudobým hrozbám, který bude vybudován na regionálním a globálním základě mimo vojenské bloky," řekl Putin.

Váleční vetráni na vojenské přehlídce

Váleční veteráni na vojenské přehlídce

FOTO: Ria Novosti, Reuters

Putin se Zemanem se večer sejdou, budou spolu mluvit hlavně o ekonomických otázkách. Řešit by například měli nesplacené ruské pohledávky. Jednání by mělo trvat asi hodinu.

Samotné přehlídky se Zeman neúčastnil, místo ní se sešel se slovenským premiérem Robertem Ficem.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (na voze v popředí) na úvod vojenské přehlídky.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (na voze v popředí) v úvodu vojenské přehlídky

FOTO: Ria Novosti, Reuters

Mezi návštěvníky přehlídky byl například generální tajemník OSN Pan Ki-mun, čínský prezident Si Ťin-pching nebo indická hlava státu Pranáb Mukherdží. Původně měl přijel i vůdce KLDR Kim Čong-un, cestu ale před několika dny zrušil.

Pochod na Rudém náměstí

Pochod na Rudém náměstí

FOTO: Sergei Karpukhin, Reuters

Z Evropské unie se z vysokých hostů kromě Zemana a Fica oslav účastní kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Řecko je zastoupeno šéfem parlamentu, z Itálie, Slovinska a Francie přijeli ministři zahraničí. Do Moskvy v neděli na oslavy dorazí i německá kancléřka Angela Merkelová.

Vojáci na přehlídceš

Vojáci na přehlídce

FOTO: Ria Novosti, Reuters

Vítězství ve velké vlastenecké válce, což je ruské označení pro největší světový válečný konflikt, se v Rusku slaví o den později než v Evropě. Důvodem je časový posun, protože bezpodmínečná kapitulace wehrmachtu byla v Německu podepsána pozdě večer 8. května středoevropského času, kdy už v Moskvě bylo po půlnoci. ČTK