Oslav se zúčastní také český prezident Miloš Zeman, který se v čase vojenské přehlídky sejde právě s Ficem. Oba politici položí věnce k památníku neznámého vojína.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Pokud bych nejel na oslavy, popřel bych historický fakt, že největší podíl na konci druhé světové a pádu fašismu měla Rudá armáda. Nechci směšovat historická fakta s tím, co se děje dnes," uvedl Fico. Dodal, že na vojenské přehlídce v Moskvě budou členské země Evropské unie po vzájemné dohodě zastoupeny svými velvyslanci.

"Cítil bych se velmi zahanbeně, pokud bychom podlehli tlaku jen proto, že se historie znovu politizuje a účelově zneužívá. Připadá mi zvláštní a nedůstojné, že se z tématu oslav 70. výročí konce druhé světové války stalo politické téma," dodal Fico.

Předseda slovenské vlády konstatoval, že pokud by do Moskvy nejel, jeho neúčast by zpochybnila mravní zásadu tvořící pilíř slovenské státnosti a tou je postoj k fašismu, protifašistickému odboji a úcta k obětem. „Neurážejme odkaz těch, díky kterým můžeme žít v míru a svobodě,“ dodal.

Slovenský prezident Andrej Kiska do Moskvy nepojede a uctí si padlé vojáky doma na Slovensku.