Maskovaní muži měli na Varufakise zaútočit po večeři s manželkou a přáteli v jedné z restaurací v aténské čtvrti Exarchia. Slovně ho prý napadali a házeli na něj i „skleněné předměty”, aniž by ho však trefili. Vyzvali ho také, aby okamžitě opustil „jejich území”. Ministra podle jeho slov ochránila před útokem jeho vlastní žena, která jej objala. Útočníci se pak snažili Varufakise napadnout, aniž by jeho manželku zranili, po chvíli své úsilí ale vzdali a z restaurace odešli.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Co přesně incident vyvolalo, není zcela jasné. Maskovaní muži ale prý s Varufakisem zhruba 15 minut mluvili a obvinili ho, že se stal „součástí mocenského systému”.

Krajně levicový ekonom si v Řecku získal mnoho příznivců kritikou úsporných opatření v zadlužené zemi. Nedávno ale vyvolalo kontroverzi několik snímků z jeho luxusního bytu pod Akropolí pořízených pro francouzský časopis.

Čtvrť Exarchia je místem častých protestů proti úsporným opatřením a je považována za baštu levicových extremistů v řeckém hlavním městě.

Premiér Alexis Tsipras ministra financí Varufakise po kritice v pondělí odvolal z pozice hlavního řeckého vyjednavače s mezinárodními věřiteli. Ve funkci ho nahradil náměstek ministra zahraničí Euklidis Tsakalotos.