„Žádáme od polských úřadů vysvětlení,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo a dodalo, že se Polsko snaží přepisovat historii, když odmítlo skupinu, která chtěla uctít ty, kdo „zachránili Polsko a svět od fašismu“.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Motorkáři měli namířeno do Berlína, aby tam na 70. výročí konce války 9. května uctili padlé vojáky Rudé armády.

Polská vláda však cestu v době napjatých vztahů s Ruskem považuje za provokaci. Když v pondělí zhruba tucet motorkářů dorazil na hranice, poslali polští pohraničníci většinu z nich pryč. [celá zpráva]

Víza prý měli

Někteří motorkáři včetně šéfa Nočních vlků Alexandra Zaldostanova neměli podle médií ani vízum. Zaldostanov to sám připustil.

To ale podle ruské diplomacie není pravda. „Všichni měli platné schengenské vízum,“ upozornila Moskva.

Noční vlci se označují za apolitickou organizaci, nicméně se netají sympatiemi k ruskému prezidentovi Putinovi, který s nimi udržuje kontakt, a jeho podporou. Putin se v sídle klubu objevil poprvé v roce 2009 a často Noční vlky doprovází na motorce při jejich výjezdech a přijímá je v Kremlu.
Kvůli napomáhání ruské okupaci Krymu se vůdcové klubu ocitli na sankčním seznamu USA. Ruská liberální média označují Noční vlky za gang radikálních nacionalistů a násilníků vyznávajících agresivní formy pravoslavné víry.