Do skupiny uprchlíků vjel mezinárodní rychlík ve čtvrtek ve 22.30 v soutěsce u stanice Pčinja na trati mezi Velesem a Skopjí. Vlak byl na cestě ze Soluně do Bělehradu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Strojvůdce zahlédl skupinu asi 50 lidí a začal houkat, ale uskočit stačila jen část běženců. Byli právě ve velmi úzkém místě, kde není možnost dostat se rychle dál od kolejí.

Policie ve Velesu potvrdila, že skupina uprchlíků byla početná. Nejméně deseti migrantům se podařilo utéct, policie se je snaží dopadnout. Osm lidí bylo zatčeno, většinou šlo o příbuzné obětí. Jejich výslechy ukázaly, že ve skupině byli hlavně Somálci a Afghánci. Těla mrtvých byla převezena do Velesu.

Makedonská agentura MIA oznámila, že trasu používají zejména běženci z Afriky a Blízkého východu, kteří se do Makedonie dostávají z Řecka. Přesouvají se v noci pěšky obvykle po železničních kolejích, aby nesešli z cesty v neznámém terénu. Občas jsou hlášeny nehody, ale dosud nikdy tak tragická jako ta čtvrteční.

Makedonská média zkritizovala Řecko, že umožňuje volný pohyb uprchlíků, kteří tamní úřady žádají o azyl. Mnozí se rozhodnou dostat se do bohatších evropských zemí a volí trasy přes Makedonii, Srbsko a Bulharsko.