"Přicházím s konkrétní nabídkou navýšení příspěvku České republiky tak, aby tady bylo jasné vyjádření naší solidarity v této věci," prohlásil Sobotka. Mezi desítkami expertů jsou podle něj zástupci ministerstva vnitra, policisté a lidé, kteří mají zkušenosti s imigrační politikou. "Jsou jazykově vybaveni a připraveni se účastnit podobných operací," řekl předseda vlády.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Praha také nabízí evropské agentuře Frontex jedno z letadel CASA české armády; vládní mluvčí Martin Ayrer upřesnil, že letoun je nabízen i s posádkou. Na hlídkování nad Středozemním mořem by se stroj mohl začít podílet zřejmě od léta.

Agentura Frontex, zabývající se ostrahou vnější hranice EU, odpovídá za nynější námořní operaci Triton ve Středozemním moři. Summit, mimořádně svolaný kvůli nynější sílící migrační vlně a rostoucímu počtu utonulých utečenců, by měl podle návrhu závěrečné deklarace rozhodnout o zdvojnásobení prostředků i financí pro tuto operaci. Triton není přímo evropskou záchrannou akcí, jeho lodě se však fakticky na záchraně životů v mnoha případech podílejí.

Sobotka ve čtvrtek také zdůraznil, že summit by měl rozhodnout o potřebě zásahu proti pašerákům a převaděčům, tedy proti "kriminálním živlům, které si z migrační vlny udělaly výnosný byznys".

O azylu si mají rozhodovat státy samy

Premiér připustil, že případné spuštění evropské operace podobné té, která pod názvem Atalanta u afrických břehů potírá piráty, by bylo "velmi efektivní". "Nebude to jednoduché a bude to samozřejmě časově náročné. Česká republika je připravena se na takovéto operaci podílet, podle potřeb EU," prohlásil předseda vlády.

ČR podle Sobotky zdůrazňuje, že rozhodování o azylu musí být suverénním rozhodnutím jednotlivých vlád. Premiér připomněl, že ČR chce letos přijmout zhruba sedm desítek uprchlíků ze Sýrie. V rozpočtu je také vyčleněno 200 miliónů korun, kterými země pomáhá v konkrétních oblastech, jako je Jordánsko, Kurdistán, Turecko nebo severní Afrika. "V Evropě není mnoho zemí, které by v rozpočtu měly konkrétní zdroje a realizovaly projekty v takovém rozsahu jako ČR," míní Sobotka.