Hlavní obsah

K vraždám ukrajinského novináře a politika se prý přihlásili banderovci

– Kyjev/Moskva • Aktualizováno

K odpovědnosti za vraždy ukrajinského politika Oleha Kalašnikova a novináře Olese Buzyny se údajně přihlásila Ukrajinská povstalecká armáda. Podle ruského listu Pravda to uvedl na svém facebookovém profilu ukrajinský politický analytik Volodymyr Fesenko. Věrohodnost prohlášení ale zpochybnila ukrajinská tajná služba.

Foto: ČTK/AP

Oles Buzyna

Článek

Pravost prohlášení začali prověřovat ukrajinští vyšetřovatelé. Podle tajné služby byl vzkaz Fesenkovi odeslán z německého poštovního serveru, a to s využitím maximální možné míry utajení odesilatele. Navíc jej podle znalců nepsali rodilí Ukrajinci, což dokazují větné konstrukce i hojnost výrazů převzatých z ruštiny. "Zpochybňuje to jak důvěryhodnost sdělení, tak i záměry autorů," uvedl poradce šéfa SBU Markijan Lubkivskyj. Už předtím se objevovaly hlasy, že nelze vyloučit, že se jedná o provokaci, protože v zemi zuří informační válka.

Fesenko napsal, že dostal e-mail od Ukrajinské povstalecké armády, která se hlásí k odkazu stejnojmenné banderovské organizace. O její současné existenci ale nebylo až do tohoto vzkazu nic známo.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Z e-mailu šéf Střediska politických studií citoval: „Na důkaz toho, že právě naši bojovníci provedli tyto vraždy, přikládáme fakta, která jsou veřejnosti neznámá. Kalašnikov byl zlikvidován střelami 7,65x17 a 9x18. On také stihl vypálit ze své zbraně.“

Organizace stojící údajně za vraždami dále napsala: „Rozvíjíme povstalecký boj proti antiukrajinskému režimu zrádců a přisluhovačů Moskvy. Od této chvíle s nimi budeme mluvit pouze jazykem zbraní, dokud je zcela nezničíme.“

Kritici režimu

Už dříve poradce ministra vnitra Anton Heraščenko uvedl, že hlavní vyšetřovací hypotézou je, že oba byli zabiti pro svou politickou činnost. Dodal, že oba mohli zabít titíž lidé.

Oba muži byli zastřeleni u svých domovů a oba kritizovali současný režim. Kalašnikov byl spojen z hnutím Antimajdan. [celá zpráva]

Buzyna pracoval v listu Segodňa ukrajinského oligarchy Rinata Achmetova, ze kterého ale před měsícem odešel, podle svých slov kvůli cenzuře. Buzina kritizoval oranžovou revoluci a později byl pro přijetí zákona zakazujícího nejen nacismus ale i Organizaci ukrajinských nacionalistů (OUN).

Nyní byl zákon proti propagaci totalitních režimů přijat, ale členové OUN jsou naopak oceňováni jako bojovníci za nezávislost Ukrajiny. [celá zpráva]

Ukrajinská povstalecká armáda (UPA) vznikla v roce 1942 jako vojenské křídlo OUN, kterou vedl Stepan Bandera. Rozpuštěna byla v roce 1956. Dosud se ale neobjevily žádné zmínky, že by tyto organizace dál existovaly. V Rusku je UPA  označena za extremistickou a její činnost je zakázaná.

Východoukrajinští separatisté nedávno uvedli, že současná ukrajinská Národní garda je vlastně OUN, která tak dál existuje. Ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky Eduard Basurin uvedl, že u Pisků ukrajinská armáda střílela na dobrovolníky z OUN, i když tím mohl myslet národní gardu. [celá zpráva]

Za poslední tři měsíce zemřelo podle BBC už osm spolupracovníků bývalého prezidenta Viktora Janukovyče. Policie většinu případů označila jako sebevraždy. U některých ale připustila, že mohli být k sebevraždě donuceni nebo mohli být zavražděni. Nikdy ale nebyly zveřejněny motivy a nikdo nebyl zatčen.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám