„S-300 je čistě obranná zbraň, která neohrožuje žádnou zemi v regionu, samozřejmě včetně Izraele," ujistil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Podle něj je pořízení moderní protivzdušné obrany pro Írán velice aktuální, jak tomu svědčí vývoj v Jemenu, kde tamní šíitští povstalci jsou terčem náletů koalice sunnitských států.

Podle dostupných údajů je systém S-300PMU1 vybaven modernějším radiolokátorem PN64, který je schopen zjistit i malé cíle. Dálkový dosah raket je 150 kilometrů a výškový 27 kilometrů. Raketa je také schopna zasáhnout cíle pohybující se v nízkých výškách na vzdálenost až 30 kilometrů.

Vleklý problém vyřešili letos

Rusové původní nabídku na dodání systému S-300 v roce 2010 odvolali pod nátlakem Západu, který na Írán kvůli jeho jadernému programu uvalil sankce. Írán později podal žalobu k arbitrážnímu soudu v Ženevě a žádal kompenzaci ve výši čtyř miliard dolarů.

Obě země však zůstaly spojenci a problém definitivně urovnaly letos v lednu, kdy jejich ministři obrany Sergej Šojgu a Hosejn Dehkán v Teheránu podepsali dohodu o vojenské spolupráci. Ministři současně avizovali, že problém S-300 vyřešili. [celá zpráva]

Západ sankce vůči Íránu odvolal v roce 2013 na základě dohody, kterou se Írán zaručil, že nebude dále obohacovat uran. Dohoda však byla jen prozatímní a jednání o její definitivní podobě stále pokračují.