Pravý sektor je v Rusku označován za teroristickou organizaci. Jeho členové pomáhají vojákům bojovat proti proruským silám na východě Ukrajiny.

Třiačtyřicetiletý Dmytro Jaroš, který je od loňského října poslancem ukrajinského parlamentu, se stal poradcem náčelníka generálního štábu Viktora Muženka. Bude hrát prostředníka mezi oddíly dobrovolníků a velením vojsk, upřesnila armáda.

"Chceme být vůči nepříteli jednotní a naším cílem je spolupráce a integrace jednotek dobrovolníků do ozbrojených sil," vysvětlil podle AFP mluvčí generálního štábu. Dodal, že Jarošovy oddíly "zůstanou autonomní, ale budou financovány ministrem obrany".

Jaroš nedávno řekl, že chce legalizovat své jednotky bojující proti separatistům v Donbasu a že o tom jedná s ukrajinskou armádou. Jeho lidé jsou známí svou nulovou tolerancí vůči pití alkoholu a působí v nejžhavějších místech konfliktu.

Navzdory příměří zabili v neděli dopoledne proruští separatisté na východě Ukrajiny šest vládních vojáků. [celá zpráva]

Porošenko již není proti referendu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí veřejně odvolal své výhrady vůči referendu, které by mohlo zvýšit pravomoci odbojným proruským oblastem, kde už více než rok trvají boje. Změnil tak podle agentury AP dosavadní postoj své vlády.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko

FOTO: Radovan Stoklasa , Reuters

Porošenko se sešel s parlamentním výborem, který připravuje dodatky k hlavním ukrajinským zákonům, a prohlásil, že nebude proti tomu, když se komise rozhodne pro podobné referendum.

"Jsem připraven vyhlásit referendum k otázce státních pravomocí, pokud rozhodnete, že je to potřeba," řekl v televizní debatě se členy výboru. Zároveň zdůraznil, že je ale stále proti federalizaci Ukrajiny