„Jsme jen pár metrů od cílové čáry, ale je to vždy tak, že ty poslední metry jsou ty nejobtížnější,” prohlásil Fabius, který se vrátil k jednáním. Dodal, že západní země chtějí silnou a ověřitelnou dohodu a jsou zde stále body, ve kterých je třeba pokročit, především na straně Íránu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

S Íránem vyjednává šest zemí – USA, Rusko, Francie, Británie, Čína a Německo. Smyslem rozhovorů je přimět Írán k ústupkům, které oddálí jeho možnost získat atomovou bombu. Výměnou pak mají být rušeny sankce proti němu.

Rámcová dohoda měla být vypracována do konce března, připravenou dohodu ale podle britského tisku odmítl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Jednání proto byla prodloužena a podle diplomatů jsou vyhlídky na dokončení či kolaps jednání v příštích hodinách zhruba vyrovnané.