Video z letu 4U9525 je několik sekund dlouhé a dokumentuje, co se na palubě dělo bezprostředně před zřícením, informoval Bild. Podle listu paměťová karta náraz přečkala nepoškozená a je důležitým důkazním materiálem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Bildu video podporuje vyjádření francouzského prokurátora Brice Robina. Zoufalé výkřiky zachycené na videu potvrzují, že pasažéři věděli, v jaké situaci se ocitli. V několika jazycích je slyšet zvolání "Můj bože".

Video také potvrzuje dosavadní domněnky vyšetřovatelů, že se kapitán letounu snažil proniknout do kokpitu za pomoci sekery nebo jiného železného předmětu. Nejméně třikrát je totiž slyšet kovové rány.

Krátce před koncem videa se zdá, že část stroje se otřela o horu. Poté je vidět, jak kabina náhle uhnula na stranu; ještě jednou je slyšet výkřiky a pak video končí. I když jsou záběry chaotické a zcela rozmazané a nejsou na nich rozpoznatelné jednotlivé osoby, je pravost videa podle Bildu nezpochybnitelná.

Záběry pocházejí ze zadní části letounu. Není jasné, zda je pořídil někdo z pasažérů, nebo z posádky.

Vyšetřovatelé požadují video

"Pokud je pravdivé tvrzení, že někdo takovým videem disponuje, měl by ho bezodkladně předat vyšetřovatelům," řekl agentuře AFP francouzský prokurátor Brice Robin, který je pověřen justičním vyšetřováním zkázy Airbusu A320 se 150 lidmi na palubě.

Robin tak zároveň popřel, že by vyšetřovatelé měli k dispozici jakékoli video zachycující leteckou katastrofu z francouzských Alp.

Z úmyslného navedení stroje proti horskému masivu je podezřelý druhý pilot Andreas Lubitz, který zřejmě využil chvíle, kdy si hlavní pilot odskočil na toaletu. Sedmadvacetiletý kopilot už ho pak nepustil zpátky. V troskách stroje zahynulo všech 150 lidí, kteří byli na palubě.

Postupně se ukazuje, že Lubitz během svého života trpěl depresemi a údajně měl i sebevražedné sklony. [celá zpráva]