„Očekává se účast českého prezidenta, šéfa slovenské vlády i řeckého premiéra (Alexise Tsiprase), prezidenta Kypru,“ řekl Lavrov. Slovensko ale tvrdí, že žádné oficiální rozhodnutí zatím nepadlo.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle slovenského zpravodajského portálu aktualne.sk, ale mluvčí vlády Beatrice Szábová řekla, že oficiální rozhodnutí ještě nepadlo. List Izvěstija, napsal, že složení české, slovenské a italské delegace bude upřesněno v dubnu.

Zeman do Moskvy pojede

Český prezident Miloš Zeman v neděli v Partii na TV Prima uvedl, že do Moskvy 9.5. pojede.

Účast potvrdilo už 24 hlav států a vlád, většinou jde ale o postsovětské a asijské země, jako jsou Tádžikistán, Kazachstán, Kyrgyzstán, Arménie či Bělorusko. Očekává se i návštěva izraelského prezidenta Reuvena Rivlina.

„Mezi těmi, kteří potvrdili svou účast, jsou prezident Čínské lidové republiky Si Ťin-pching, prezidenti Indie, JAR, Mongolska, Vietnamu, vůdci Kuby a KLDR,“ řekl ruský ministr zahraničí Lavrov. K účasti evropských zemí dodal, že se na ní negativně podílí „akce, které v současné době vedou Američané a agresivní jádro EU“.

Merkelová přijede, ale ne na přehlídku

Podle Izvěstijí zatím není jasné, zda přijede francouzský prezident Francois Hollande. Podle ministerstva Francie účast potvrdila, neuvedla ale, kdo v delegaci bude. Hollande přitom už oznámil, že bude tou dobou v Karibiku.

Německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že se přehlídky na Rudém náměstí nezúčastní. O den později ale položí spolu s Putinem věnec u památníku neznámého vojína v Kremlu.

Pozvání odmítli polský prezident Bronislaw Komorowski, britský premiér David Cameron i americký prezident Barack Obama.Velká Británie řeší, koho do Moskvy poslat.

Podle listu Izvěstija přijede i několik ukrajinských poslanců a také zástupci separatistických neuznávaných lidových republik na východě země.

Kimova první cesta

Potvrzena je podle Moskvy návštěva severokorejského vůdce Kim Čong-una, pro kterého to bude vůbec první zahraniční cesta. Spekuluje se, že by během ní mohlo dojít k opětovnému sblížení Kremlu a Pchjongjangu.

Obavy ze sbližování Řecka a Moskvy vyvolává návštěva řeckého premiéra Tsiprase, který je ve sporu s EU kvůli tvrdým podmínkám záchranných půjček, které nechce Německo změkčit.