Cameronova kancelář uvedla, že v souvislosti s ukrajinskou krizí nepočítá s účastí premiéra na přehlídce 9. května. Dodala však, že britská vláda uvažuje o vyslání nějakého jiného vysokého představitele.

Mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert ve středu potvrdil, že Angela Merkelová kvůli zásahům Ruska na Ukrajině na oslavy 9. května do Moskvy nepojede. Podle týdeníku Die Zeit považuje za nepředstavitelné, aby se účastnila přehlídky, na níž se mohou objevit tanky, které se podílely na nedávných bojích na východě Ukrajiny. Kancléřka by však měla společně s ruským prezidentem Vladimirem Putinem 10. května položit věnec k hrobu neznámého vojína u zdi Kremlu.

Německé ne usnadňuje odmítnutí

K podobnému bojkotu kvůli Ukrajině se už dříve rozhodly další země EU, například Polsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva. Francouzský prezident François Hollande také nedávno řekl, že do ruské metropole nepřijede, protože nutně musí navštívit Karibik.

Slovensko, Maďarsko a Řecko jsou také na seznamu pozvaných a zatím se oficiálně nevyjádřily. „Skutečnost, že německá šéfka řekla ne, a to bez ohledu na historické břímě viny Německa, usnadňuje ostatním říci také ne,” soudí EUObserver.

Rusko tradičně slaví konec druhé světové války 9. května vojenskou přehlídkou na Rudém náměstí v Moskvě.

V roce 2005 se přehlídky jako první německý kancléř zúčastnil Gerhard Schröder a jeho účast byla vnímána jako gesto smíření mezi oběma zeměmi. Merkelová se přehlídky zúčastnila před pěti lety.

Pozvání do Moskvy nepřijal ani americký prezident Barack Obama. Naopak účast na oslavách ve čtvrtek podle agentury TASS přislíbil abchazský prezident Raul Chadžinba.