V rozhovoru s novináři po neformálním zasedání ministrů zahraničí Kotzias podle řecké televize Skai tvrdil, že "půjde o milióny přistěhovalců a tisíce džihádistů, kteří přijdou do Evropy, pokud se Řecko ekonomicky zhroutí".

Zároveň dodal, že "západní Balkán je destabilizovaný". Podle něj tvoří Ukrajina, Sýrie, Irák a severní Afrika jednu hrozivou "kosu", která je připravená seknout.

Kotzias také označil za "kulturní rasismus" to, jak se zbytek Evropské unie k Řecku chová. Mínil tím neústupnost zemí eurozóny vůči snahám nové vlády v Aténách dosáhnout zmírnění dluhové zátěže, úsporných opatření a strukturálních reforem.

Podle Kotziase by Evropané měli způsob chování k Řecku změnit, což je prý "geostrategická nutnost". Představitele eurozóny obvinil z toho, že se rozhodli "rozdrtit" vládu strany SYRIZA "už od prvních dnů" a že na to jdou "pomaloučku, polehoučku". "Co to ale přinese? Pravicový extremismus a chaos," zdůraznil řecký ministr zahraničí.

Pomožte nám s imigranty, nebo jim vydáme pasy

Řecký viceministr vnitra Janis Panusis už koncem února pohrozil, že Řecko nechá 300 000 až 500 000 imigrantů odejít do dalších evropských zemí. Požadoval ale od EU větší pomoci při řešení problému s přílivem ilegálních přistěhovalců.

Pokud se Evropa nezačne solidárněji podílet na péči o přistěhovalce, bude to muset Řecko zohlednit, tvrdil činitel. "Jinak vydáme cestovní dokumenty 300 000 imigrantů a ti zaplaví Evropu," dodal Panusis.

Řecko, které leží na jihovýchodním cípu Evropy, čelí v posledních letech velké uprchlické vlně podobně jako Itálie z jihu. Příliv nelegálních migrantů přicházejících do Řecka přes Egejské moře se podle loňských údajů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) během jednoho roku více než ztrojnásobil. Řecká přistěhovalecká centra na takový počet lidí nestačí. Na místech určených pro stovky osob se jich pravidelně tísní tisíce.