„Než mi budete oponovat, že Savčenková je zločinec a vrah a že soud vše vyřeší, vzpomeňte na má slova: Naďa Savčenková může v příštích dnech umřít,“ napsala Masjuková ve své výzvě. Stav obžalované, která během hladovky zhubla o 17 kilogramů, posledních patnáct dní odmítá i injekce glukózy, se podle ní prudce zhoršil.

Podle vězeňské správy však zdraví pilotky není ohroženo. „V tuto chvíli je zdravotní stav Savčenkové hodnocen jako stabilní a uspokojivý,“ uvedla v reakci na vyjádření Masjukové.

„Jestli Savčenková zemře v ruském vězení, stane se na Ukrajině národní hrdinkou, pojmenují po ní jednotku dobrovolníků, letadlo i náměstí v Kyjevě, zatímco Rusko dostane další sankční seznam,“ varovala Masjuková úřady.

„Pokud o jejím osvobození politici nerozhodnou, ponese odpovědnost za její zdraví a život v plném rozsahu ruská vláda,“ řekl novinářům obhájce Ukrajinky Nikolaj Polozov.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pilotka Naděžda Savčenková u moskevského soudu v listopadu 2014

Zdroj: Reuters

Zachránit život by pilotce mohlo podle aktivistky propuštění do domácího vězení, zřízeného na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě anebo v nějakém moskevském bytě.

Tři čtvrtě roku ve vězení

Savčenková je v ruském vězení od loňského června, kdy byla zadržena na ruské straně hranic. Ještě jako příslušnice dobrovolnického praporu v Donbasu prý úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli.

Následně podle Moskvy přešla hranice jako uprchlice s padělanými doklady. Ukrajinská vězeňkyně, která se mezitím v říjnu stala poslankyní kyjevského parlamentu, jakékoli provinění odmítá a tvrdí, že byla do Ruska zavlečena násilím. [celá zpráva]

Moskevský městský soud tento týden schválil prodloužení vazby Savčenkové až do poloviny května.

K jejímu propuštění vyzvala Moskvu i Evropská unie. Za ukrajinskou letkyni orodovali i poslanci Evropského parlamentu.

O její osvobození se zasazoval ukrajinský prezident Petro Porošenko, který to požadoval na minských jednáních o příměří. Po nich prohlásil, že bude propuštěna, ale to Kreml popřel. Až dosud na žádosti, výzvy a prosby odpovídal, že o případu musí rozhodnout ruský soud. [celá zpráva]