Kromě dvou vražd soud shledal muže vinným z dvou pokusů o vraždu a těžkého ublížení na zdraví.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ošetřovatel vraždil vážně nemocné pacienty na jednotce intenzivní péče kliniky v severoněmeckém Delmenhorstu nedaleko Brém v letech 2003 až 2005. Do žil vpravil lék způsobující vážné komplikace činnosti srdce až 90 pacientům, přiznal psychiatrovi během přelíčení. Šedesát z nich jeho počínání přežilo, třicet ale ne, proto zřejmě bude opět souzen. [celá zpráva]

Policie prošetřuje až 200 dalších podezřelých úmrtí na klinice v Delmenhorstu i na dalších pracovištích v severním Německu, kde muž působil.

Už v prvním procesu, kdy dostal v roce 2008 za pokus o vraždu trest vězení v délce sedmi a půl roku, existovalo podezření, že pečovatel může mít na svědomí mnohem více lidských životů. Státní zástupce ale další vyšetřování nenařídil, za což nyní sám čelí kárnému řízení.

Zdravotníka v roce 2005 přistihla při podání nepředepsaného léku kolegyně z nemocnice v Delmenhorstu. Podle státního zastupitelství původně muž pacientům vysoké dávky léků vpravoval, aby mohl dokázat, že je umí přivést znovu k životu. Později to dělal z dlouhé chvíle. Psychiatrickému znalci přiznal, že ví, že jeho činy jsou neomluvitelné, a že lituje bolesti, kterou způsobil svým obětem i pozůstalým.