Z 23 podezřelých je podle prokuratury pět za mřížemi ve vyšetřovací vazbě: velitel jednotky a dva jeho podřízení byli zadrženi již loni na jaře, další dva příslušníky „černé roty“ se policistům a agentům tajné služby podařilo dopadnout v pondělí, zbývajících 18 policistů je stíháno v nepřítomnosti. Všichni jsou obviněni ze série trestných činů, sahajících od překročení služebních pravomocí přes ztrátu služební zbraně až po masové vraždy.

Při demonstracích na kyjevském Majdanu byla zabita zhruba stovka lidí. „Černá rota“ Berkutu má podle vyšetřovatelů na svědomí životy 39 demonstrantů a osm raněných.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko minulý pátek prohlásil, že stopy vyšetřování masakru z Kyjeva vedou k poradci ruského prezidenta Vladimira Putina. Moskva to označila za nesmysl.

Sám Putin v televizním rozhovoru ukrajinská nařčení na adresu Kremlu odmítl. „Je to naprosto úplná hloupost, natolik vzdálená skutečnosti, že se lze jen divit, odkud se vzala,“ prohlásil a doporučil ukrajinským politikům větší obezřetnost v tvrzeních, se kterými se pokoušejí vyrukovat.