"Očekávám, že prezident Obama v příštích několika dnech zhodnotí možnosti, které má na výběr, a rozhodne o dalším postupu," prohlásil šéf americké diplomacie na tiskové konferenci po jednání se svým britským protějškem Philipem Hammondem.

"Rusko v posledních dnech provedlo naprosto bezostyšné a cynické kroky," kritizoval Kerry postup Moskvy před zahájením dnešní londýnské schůzky.

Rusko čelí kritice 

USA spolu s evropskými partnery podle ministra v současnosti jednají o podobě dalších sankcí a o tom, kdy by měly být zavedeny. Podle Hammonda je příměří na východní Ukrajině, které začalo platit před týdnem, "systematicky porušováno".

Rusko čelí kritice, že se nesnaží přimět povstalce k dodržování dojednaného klidu zbraní. Kyjev také tvrdí, že Moskva nadále posílá do Donbasu zbraně a posily. Kreml tato obvinění odmítá.

Od uplynulého víkendu platí na východní Ukrajině nové příměří, které ale proruští separatisté u města Debalceve nerespektovali a naopak pokračovali v těžkém ostřelování tamních vojenských pozic. Armáda se nakonec z města pod tlakem bojů stáhla.