Orbán řekl novinářům, že Evropská unie je rozdělená podle toho, jak se chovat vůči Rusku. Maďarsko společně s Českem, Slovenskem a Rakouskem jsou podle něj toho názoru, že je třeba s Moskvou spolupracovat.

Země jako Polsko nebo pobaltské státy a USA se domnívají, že EU s Moskvou kvůli její podpoře proruských separatistů bojujících na východě Ukrajiny spolupracovat nemá. „Rozpor v Evropské unii je hluboký, je strategické povahy,” myslí si Orbán. Tusk je podle něj „na opačné straně dělicí čáry” (než Maďarsko).

Donald Tusk, který polskou vládu vedl do loňského podzimu, patřil k nejhlasitějším zastáncům tvrdších sankcí vůči Rusku a v této politice pokračuje i poté, co premiérské křeslo vyměnil za funkci v čele EU.

Orbán pro Rusko

„Myslíme si, že bez spolupráce s Rusy nemůžeme dosáhnout našich cílů,” prohlásil Orbán den poté, co v Budapešti hostil ruského prezidenta Vladimira Putina. Dohodl se s ním kromě jiného na pokračování dodávek ruského plynu Maďarsku, čímž upevnil vazby své země na Moskvu.

Polská kritika

Orbán ve čtvrtek míří do Varšavy, kde ho čeká schůzka s Tuskovou nástupkyní Ewou Kopaczovou. Podle šéfa polské diplomacie Grzegorze Schetyny by premiérka se svým maďarským kolegou měla mluvit o budoucnosti spolupráce v rámci EU, včetně energetické solidarity.

„Maďarsko má právo mít suverénní politiku, ale jde o vysoce riskantní hru,” řekl v Polském rozhlase v souvislosti s návštěvou Putina v Budapešti v době války na Ukrajině.