„S Alláhovým svolením dobudeme Řím,“ varovali libyjští extremisté hlásící se k Islámskému státu na nedávném videu zobrazujícím stětí dvou desítek egyptských křesťanů. Podle britské organizace Quilliam, zabývající se extremismem, to nejsou slova pronesená do větru.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Islámský stát sťal zajatce.

Z prohlášení propagandisty Libíma plyne, že Islámský stát má s Libyí své záměry. Válka a chaos z ní pro džihádisty činí ideální bránu do Evropy. Bojovníci džihádu se zkušenostmi z bojišť v Sýrii a Iráku se odtud mají na starý kontinent vydávat na lodích ukryti mezi přistěhovalci, jichž každoročně k evropským břehům ve Středomoří připlouvají statisíce.

Jakmile proniknou na evropskou pevninu, mají rozpoutat teror mezi civilisty, ale také zaútočit na cíle námořní dopravy.

Běženci na Sicílii. Snímek je z neděle.

Běženci na Sicílii. Snímek je z neděle.

FOTO: ČTK/AP

Libím poukazuje na to, že Libye leží jen necelých 500 kilometrů od břehů Evropy. „Má dlouhé pobřeží směrem k jižním křižáckým státům, k nimž se dá snadno dostat na primitivní lodi,“ napsal a upozornil na množství plavidel s běženci směřujícími do Evropy: „Pokud by toho bylo byť jen částečně strategicky využito, dalo by se v jihoevropských státech rozpoutat peklo. Dokonce je možné, že by došlo na uzavření lodních tras a útoky na lodě a tankery křižáků.“

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Libye se po svržení režimu Muammara Kaddáfího, k němuž dopomohla vojenská intervence Francie, Velké Británie a USA, rozpadá. Vláda ztratila kontrolu nad klíčovými pobřežními městy, parlament se dokonce musel přestěhovat z Tripolisu do Tobrúku. Díky prostupným hranicím v poušti tudy volně proudí běženci ze subsaharské Afriky.

Na Západě sílí varovné hlasy proti riziku, které uprchlíci představují. Jejich počet však neustále roste a jižní státy a Evropská unie marně hledají způsoby, jak problému přistěhovalectví čelit.

Nástup islámských extremistů v Libyi znepokojuje Egypt, který v úterý vyzval k mezinárodní vojenské akci v ní.