„Síly se z Debalceva organizovaně a podle plánu stahují,“ oznámil Semenčenko na Facebooku a dodal, že povstalci se snaží vládním oddílům v úniku zabránit a odříznout ústupové cesty. Televize potvrdila, že jednotky dostaly rozkaz město vyklidit. O situaci má později promluvit k národu prezident Petro Porošenko. Ve středu před polednem odletěl na Donbas.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Velení armády ještě ráno uvádělo, že boje pokračují. Připustilo však, že vzbouřenci pronikli do centra města. Podle armádního analytika Dmytra Tymčuka nasadili povstalci veškeré rezervy z Horlivky, Stachanova i Doněcku.

Ukrajinští vojáci na silnici spojující Debalcevo s městem Artěmivsk

Ukrajinští vojáci na silnici spojující Debalcevo s městem Artěmivsk

FOTO: Petr David Josek, ČTK/AP

Ukrajinští vojáci se z města stahují do Artěmivsku po klíčové silnici, která jej spojuje s Debalcevem. Ještě ve středu ráno přitom Tymčuk uváděl, že tuto spojnici kontrolují povstalci. Po této trase armáda v minulých dnech a týdnech do obléhaného Debalceva přesunovala posily i zbraně.

Nárazníkové zóny, za které se má stáhnout těžká technika.

Nárazníkové zóny, za kterých se má stáhnout těžká technika.

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Oficiálně nepotvrzené zprávy hovoří o množství zabitých ukrajinských vojáků, mohou jich být stovky.

„Kamarádi, kteří se chtěli probít z obklíčení, leží mrtví na zničených bojových vozidlech nebo prostě na ulici,” citovala agentura ČTK svědectví ukrajinské dobrovolnice Inny.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Rebelové ve vesnici Nikišino, osm kilometrů od Debalceva

Zdroj: Reuters

Vedení samozvané Doněcké republiky tvrdí, že se ukrajinští vojáci ve velkém vzdávají. Hovoří se až o 300 zajatých příslušnících. V obklíčení se podle separatistů ocitlo zhruba 3000 vojáků.

Podle agentury Interfax vypravují vzbouřenci do Debalceva autobusy, aby jimi z města evakuovali civilisty.

Debalcevo, klíčová dopravní křižovatka mezi Doněckem a Luhanskem, se v posledních týdnech stalo centrem tvrdých bojů. Rebelům se podařilo obklíčit tisíce vládních vojáků. Následně prohlásili, že se na město nevztahuje nová dohoda o příměří. Podle ukrajinské strany pokračovali povstalci v těžkém ostřelování jejich pozic a vojáci byli nuceni odpovídat.

Separatisté naposledy v úterý uvedli, že jsou vládní jednotky zcela obklíčeny, Kyjev to popíral s tím, že stále ovládá některé přístupové cesty.