Televize TV2 uvedla, že budovu během akce nazvané „Umění, rouhání a svoboda projevu“ někdo ostřeloval zvenčí. Okna kavárny Krudttoenden zasáhly nejméně tři desítky střel. Britský server The Daily Mail uvedl, že střel bylo 200.

Tři lidé byli následně z místa vyneseni na nosítkách a dopraveni do nemocnice, údajně jsou všichni tři policisté. Jeden člověk, údajně zhruba čtyřicetiletý muž, přišel o život, potvrdila policie.

Kamera poblíž místa činu zachytila podezřelého muže.

Kamera poblíž místa činu zachytila podezřelého muže.

FOTO: Police/Scanpix, Reuters

Policie nejprve uvedla, že pátrá po dvojici útočníků, následně opravila, že jde pouze o jednoho muže, který z místa unikl v automobilu. Ten později policisté našli opuštěný.

Do pátrání po podezřelých se zapojila i policie v Německu. Dánská premiérka  Helle Thorningová-Schmidtová uvedla, že šlo o teroristický útok, protože byl politicky motivovaný.

Rozstřílená výloha a dveře kavárny v Kodani

Rozstřílená výloha a dveře kavárny v Kodani

FOTO: Mathias OEgendal/Scanpix Denmark, Reuters

Rostřílené průčelí kavárny

Rostřílené průčelí kavárny

FOTO: Scanpix Denmark, Reuters

Policisté na místě činu

Policie po střelbě uzavřela okolí.

FOTO: Scanpix Denmark, Reuters

Debaty v kavárně se účastnil i francouzský velvyslanec François Zimeray. Útok přestál bez újmy, stejně jako karikaturista Vilks. Ten má policejní ochranu, neboť mu extremisté opakovaně hrozili zabitím kvůli karikaturám Mohameda z roku 2007.

Švédský umělec a karikaturista Lars Vilks

Švédský umělec a karikaturista Lars Vilks

FOTO: Profimedia.cz

Vilks se stal terčem útoku už dříve. V květnu 2010 mu útočníci do jeho domu v Hoganasu hodili zápalnou lahev. Policie následně zatkla dva podezřelé, mladé muže původem z Kosova.