Proces trval devatenáct měsíců a skončil v italském Grossetu ve středu odpoledne. Schettinovi hrozil až 26letý trest. On sám celou dobu tvrdil, že je nevinen. Dostal také pětiletý zákaz velet lodi a doživotní zákaz výkonu veřejné funkce, uvedla agentura Reuters.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Schettino byl obviněný z mnohonásobného zabití a opuštění lodi před tím, než bylo evakuováno 4 200 lidí na palubě.

54letý Schettino se při své závěrečné řeči snažil soud přesvědčit, že na potopení lodi nenese hlavní vinu. Tvrdil, že se stal obětním beránkem a že vyšetřovatelé chtěli veškerou odpovědnost svalit na něj.

Video

Videozáznamy ukazují chaos a hrůzu na palubě Concordie

„Je těžké nazývat životem to, co teď musím prožívat já,” řekl kapitán v slzách a dodal, že i on v osudný den 12. ledna 2012 také částečně zemřel. [celá zpráva]

Obžaloba tvrdě kritizovala to, jak se Schettino při havárii choval. Loď podle ní zavedl příliš blízko k pobřeží. Costa Concordia kvůli tomu narazila na skálu, která trup protrhla. Zemřelo 32 lidí. Podle obžaloby se choval jako „lehkomyslný idiot“.

Jediný obžalovaný

Podle prokuratury kapitán nepřímo způsobil smrt 32 lidí, kteří nezahynuli kvůli nárazu na útes, ale kvůli „chaosu, prostojům a chybám“ při následné evakuaci. Potápějící se loď navíc opustil mezi prvními, ačkoli jako kapitán měl být tím posledním, kdo z paluby odejde.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Havarovaná loď Costa Concordia

Schettino byl jediným obžalovaným. Původně měli před soudem stanout i další lodní důstojníci, ti se ale procesu vyhnuli díky tomu, že s prokuraturou uzavřeli dohodu o vině a trestu.

Právě tuto skutečnost kritizovali obhájci kapitána Schettina. Tvrdili, že to bylo kolektivní selhání posádky lodi a podíl na vině za katastrofu by měli nést také ostatní.

Luxusní výletní parník Costa Concordia s více než 4200 lidmi na palubě ztroskotal u italských břehů v noci 13. ledna 2012, když najel na mělčinu a částečně se převrátil. Vrak 290 metrů dlouhé lodi byl z blízkosti ostrova Giglio. [celá zpráva]