„Na jednání v Minsku se dohodlo schéma stažení těžkých zbraní, rovněž příměří a sledování toho, jak je dodržováno. Diskutovalo se o politickém systému na Donbasu a o místních volbách," řekl agentuře zdroj, který ale TASS blíže neupřesnila.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dohody dosáhla takzvaná kontaktní skupina, jejímiž členy jsou ukrajinský exprezident Leonid Kučma, proruský ukrajinský politik Viktor Medvedčuk, ruský velvyslanec v Kyjevě Michail Zurabov a zmocněnci separatistů Denis Pušilin a Vladislav Dějněgo. Prostředníkem je švýcarská diplomatka Heidi Tagliaviniová.

Heidi Tagliaviniová na jednání v Minsku

Heidi Tagliaviniová na jednání v Minsku

FOTO: Sergei Grits, ČTK/AP

Podle povstalecké agentury DAN předal zmocněnec doněckých separatistů Denis Pušilin v Minsku členům kontaktní skupiny návrhy na mírové uspořádání konfliktu. "Dali jsme jim návrh protokolu, včetně souboru opatření směřujících k vojenskému a politickému urovnání. Členové kontaktní skupiny protokol převzali se slibem, že po přestávce na něj odpoví," citovala agentura doněckého politika.

Kdy se tak má stát, Pušilin neupřesnil. Dodal jen, že o dosaženém příměří "je zatím předčasné hovořit, přinejmenším do středy". Ruská agentura Interfax napsala, že termín posouzení povstaleckého návrhu nebyl zatím nijak upřesněn.

Doněčtí separatisté přitom donedávna odmítali jednat, dokud bude Ukrajinu zastupovat její bývalý prezident Leonid Kučma, který podle nich neměl dostatečné pravomoci. Požadovali jeho výměnu .

Příměří byla už dvě

Na východě Ukrajiny bylo loni vyhlášeno příměří dvakrát, v září a v prosinci. V prvním případě se během podzimu bojová aktivita podstatně snížila, ale úplný klid zbraní nenastal. Zvýšená bojová aktivita pak vyústila v nové jednání o příměří, které ovšem v prosinci nevydrželo prakticky ani den.

Jednání kontaktní skupiny před devátou hodinou středoevropského času skončilo. Jeho účastníci se podle běloruských novinářů vzdálili z místa jednání, aniž by učinili jakékoli prohlášení.